Rolety z kasetą czy bez kasety? Wady i zalety obu typów rolet

Jednym z poważniejszych dylematów, przed jakimi stajemy zastanawiając się nad zakupem rolety wewnętrznej jest ten, czy zdecydować się na rozwiązanie umieszczone w kasecie, czy też nie. Nie traci on na aktualności także współcześnie, gdy coraz rzadziej decydujemy się na wybór klasycznych rolet stawiając przede wszystkim na rozwiązania dzień-noc. Na którą z opcji najlepiej więc postawić i jakie są wady oraz zalety każdej z nich?

Zakup rolety – przegląd oczekiwań

Bez względu na to, na jaki typ rolety chcemy się zdecydować, nasze oczekiwania są podobne. Liczymy zarówno na jej wysoką estetykę, jak i na funkcjonalność oraz trwałość. Odpowiednio dopasowany model jest w stanie zrealizować każde z przedstawionych tu założeń. Tym, co może mieć największy wpływ na poziom naszej satysfakcji wydaje się być sposób montażu. Ten różni się w zależności od tego, czy postawimy na roletę w kasecie, czy też nie.

Zalety rolet w kasecie

O roletach w kasecie mówi się nie tylko jako o rozwiązaniach pięknych, ale i funkcjonalnych. Nic więc dziwnego, że listę ich zalet otwiera łatwość ich montażu. Rolety znajdujące się w kasecie przeważnie przykleja się do ramy okiennej, nie trzeba więc martwić się koniecznością wykonywania otworów w suficie albo w ścianie. To doskonałe rozwiązanie także dlatego, że nie każdemu podoba się myśl o korzystaniu z tej samej rolety przez lata. Decyzja o zdjęciu tej montowanej w inny sposób zwykle wiąże się z koniecznością zamaskowania śladów, tymczasem tu nie mamy tego rodzaju problemów.

Plusem rolet ukrytych w kasecie jest także to, że utrzymanie ich w czystości nie jest zadaniem skomplikowanym. Materiał zwijany do kasety nie brudzi się i nie kurzy, sama kaseta zaś także nie należy do rozwiązań, których czyszczenie byłoby skomplikowanym zadaniem. Wystarczy przecierać ją wilgotną szmatką podczas wykonywania codziennych porządków, aby mieć pewność, że jej stan nie będzie budził zastrzeżeń. Wypada docenić także to, że materiał rolety w kasecie jest zwykle umieszczony w prowadnicach. Pozwala to na dodatkowe zabezpieczenie brzegów tkaniny, które w innych okolicznościach mogłyby się strzępić.

Rolety są rozwiązaniami funkcjonalnymi, wybierając je dążymy jednak do tego, aby ich wygląd nie budził żadnych zastrzeżeń. Umieszczenie ich w kasecie pozwala również na realizację tego celu. Eleganckie kasety są dostępne w wielu kolorach, nie brakuje też takich, które imitują drewno. Trudno więc nie oprzeć się wrażeniu, że z powodzeniem może być postrzegana jako kolejny element dekoracyjny.

Wady rolet w kasecie

Choć trudno mówić o wadach rolet w kasecie na tyle dużych, że uzasadniałyby zrezygnowanie z ich zakupu, nie można zapomnieć o pewnych niedociągnięciach. Jednym z nich jest dość wysoka cena tego rodzaju rozwiązania wiążąca się z koniecznością wykonania kasety na wymiar. W tym momencie daje o sobie znać zresztą jeszcze jedna niedogodność charakteryzująca to rozwiązanie. Rolety z kaseta przeważnie są tymi modelami, na których dostarczenie należy poczekać przez pewien czas.

Wady i zalety rolety bez kasety

Rolety bez kasety nazywane też roletami wolnowiszącymi to klasyczne rozwiązania, które nadal są chętnie wybierane przez osoby szukające osłon okiennych. Nie byłoby to z pewnością możliwe, gdyby nie ich zalety, a tych jest co najmniej kilka. Ich plusem jest prostota i funkcjonalność, wiele osób nie ukrywa też, że do takiego właśnie zakupu skłania je niska cena osłon tego rodzaju. Ich budowa nie jest skomplikowana. Materiał, z którego są wykonane, jest zazwyczaj przywiązany do rurki wykonanej z aluminium, a całość jest stabilizowana przez boczne uchwyty.

Podobnie, jak rolety z kasetami, również ich wolnowiszące odpowiedniki nie są wolne od pewnych niedociągnięć. Na pierwszy plan wysuwa się to, że choć ich montaż i demontaż nie jest skomplikowany, jest on możliwy jedynie na klasycznych oknach pionowych. Jeśli mamy więc do czynienia z oknami połaciowymi, zakup rolet bez kasety zwyczajnie nie wchodzi w grę. Nie można też zapominać o tym, że solidność rolet tego typu jest uzależniona przede wszystkim od sposobu ich wykonania. Jeśli nie posiadają dodatkowych mechanizmów, mogą mieć problemy ze stabilnym trzymaniem się przeszkleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *