Rolety materiałowe od dawna są powszechnym elementem dekoracji okien. Stosowane są nie tylko w biurach, ale także w mieszkaniach, domach prywatnych. Ogromna różnorodność rodzajów i kolorów materiałów daje szerokie możliwości stworzenia jasnego wnętrza oraz niepowtarzalnej atmosfery w pomieszczeniu.
Jak czyścić rolety?
Nawet jeśli w pomieszczeniu nie gromadzi się dużo kurzu i brudu, czyszczenie należy wykonywać regularnie. Sposób czyszczenia materiału z zanieczyszczeń dobierany jest na podstawie jego właściwości. Rolety materiałowe są wykonane zarówno z materiałów naturalnych, jak i syntetycznych. Aby zwiększyć ich żywotność, często nakłada się na powierzchnię różne impregnaty. Aby usunąć warstwę kurzu, możesz użyć zwykłej szmatki zwilżonej wodą. Dobrze sprawdza się też odkurzacz z małą szczoteczką; niektóre modele mają w zestawie specjalne przystawki do czyszczenia zasłon. W sklepach ze sprzętem AGD często można znaleźć pędzle zaprojektowane specjalnie do rolet. W każdym razie, aby usunąć gęstą warstwę kurzu, będziesz musiał kilkakrotnie wytrzeć lamele. Za pierwszym razem zaleca się użycie łagodnego roztworu mydła, a następnie zwykłej wody.
Jeśli na powierzchni materiału pojawiły się uporczywe plamy i są tam miejsca mocno zabrudzone, można je wyprać. Aby impregnacja ochronna nie została zniszczona, metodę tę należy stosować nie częściej niż raz w roku. Pranie można wykonać w zwykłej pralce w delikatnym cyklu. Bezpieczniej jednak jest umieścić lamele w specjalnej torbie i ustawić niską temperaturę prania. Nawet przestrzegając wszystkich tych zaleceń, warto pamiętać, że pranie źle wpływa na materiał: lamele mogą blaknąć i się odkształcać. Idealnym sposobem czyszczenia rolet materiałowych jest używanie roztworu mydła. Wszystkie lamele należy zdjąć z okapu, zwinąć w rolki i na chwilę zanurzyć w wodzie z mydłem. Następnie są wyjmowane, starannie prostowane i suszone.
Pralnie chemiczne często umieszczają na liście swoich usług pozycję „czyszczenie rolet tkaninowych”. Na materiał nanosi się kompozycje chemiczne i wywiera delikatny efekt termiczny. Połączenie tych dwóch składników pozwala na osiągnięcie maksymalnych efektów, przy jednoczesnym zachowaniu integralności struktury włókien tkaniny. Czyszczenie na sucho to idealne rozwiązanie dla osób, które borykają się z koniecznością usunięcia uporczywego brudu i uporczywych plam. Głębokie czyszczenie listew tkaninowych chemią i nowoczesnym sprzętem nie jest tanie. Ponadto, pomimo tego, że ta metoda jest najdelikatniejsza, jej użycie wpływa również negatywnie na stan materiału. Jeśli zanieczyszczenie jest bardzo silne, a lamele nie są drogie, często tańsze i łatwiejsze jest zastąpienie ich podobnymi nowymi.
Jak dbać o rolety?
Nawet jeśli rolety nie są drogie, to zazwyczaj dobiera się je do stylu wystroju wnętrza, dlatego zależy nam na jak najdłuższym zachowaniu wyglądu materiału. Z biegiem czasu lamele pochłaniają nie tylko kurz i brud, ale także różne zapachy, dym tytoniowy. Aby tkanina nie straciła swojego reprezentacyjnego wyglądu, warto przestrzegać kilku prostych zasad:
- Po zamontowaniu konstrukcji na miejscu, lamele należy spryskać środkiem antystatycznym, który zabezpiecza powierzchnię przed zapyleniem;
- W celu usunięcia kurzu warto regularnie używać odkurzacza, wełnianej szmatki lub specjalnej szczotki;
- Jeśli lamele wymagają mycia, nie należy ich moczyć w wodzie przez długi czas;
- Nie używaj silnych środków czyszczących ani gorącej wody;
Jeśli zależy ci na skutecznym czyszczeniu rolet, bez utraty ich właściwości, to doskonale sprawdzi się tu odkurzacz parowy. Ten pomoże pozbyć się brudu z listew rolet materiałowych. Takie urządzenie sprawi, że czyszczenie będzie proste i szybkie: rolety nie wymagają demontażu, można usunąć nawet dość poważne plamy. Ważne jest, aby nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury pary. Ważne jest też to, w jakim pomieszczeniu znajdują się rolety. Jeśli będzie to kuchnia, to bez względu na to, jak będziemy dbać o ich „kondycję” – nie będą one tak czyste, jak rolety znajdujące się w sypialni czy w salonie. W tym przypadku musimy się niestety liczyć z koniecznością ich częstszej wymiany.