Jak dobrać rolety dzień noc do wnętrza

puste biuro

Dekoracje okienne to nie tylko stylowy dodatek do przestrzeni domowej lub biznesowej. To funkcjonalne elementy, które zapewniają wygodę i kontrolę, jeśli chodzi o oświetlenie i prywatność. Jeśli szukasz maksymalnej kontroli nad stylem i funkcjonalnością swojej przestrzeni, z pomocą przyjdą ci rolety dzień i noc.

Czym są rolety dzień i noc?

Rolety dzień i noc to warstwowe zasłony, które pozwalają wpuścić lub zasłonić pomieszczenie przed światłem słonecznym. Działają podobnie do rolet, ale zamiast jednego panelu tkaniny, rolety dzień i noc mają naprzemiennie panele przezroczyste i nieprzezroczyste. Rolety dzień i noc są również znane jako żaluzje kombinowane. Rolety dzień i noc oferują połączenie cech charakterystycznych dla innych typów rolet. Warstwy zwykle wykonane są z bawełny, jedwabiu lub wełny. Lamele można regulować, aby zwiększyć lub zmniejszyć filtrowanie światła, podobnie jak w przypadku listew w żaluzjach drewnianych. Różne listwy tkaniny są podnoszone i opuszczane za pomocą łańcucha lub sznurka. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą pilota, jeśli rolety są napędzane silnikiem.

Różne warstwy tkaniny działają na jednym rastrze. Oznacza to, że różne listwy materiałowe przesuwają się jedna nad drugą lub pod nią za pomocą tego samego mechanizmu. Poruszają się jako jedna jednostka, a nie jako pojedyncze żaluzje. To odróżnia je od podwójnych rolet, które mają dwa solidne arkusze tkaniny, które działają na dwóch mechanizmach.

Gdzie używać rolet dzień i noc?

Rolety dzień i noc mogą być stosowane na prawie każdym oknie, od salonu po sypialnie. Jedyne miejsce, w którym nie są zalecane, to pochyłe okna. Dzieje się tak, ponieważ kąt nachylenia może uniemożliwić płynne przesuwanie różnych warstw tkaniny. Najlepszą alternatywą, jeśli szukasz rolet do skośnego okna, są żaluzje pionowe. Poza tym rolety te oferują niesamowitą funkcjonalność w różnych pomieszczeniach domu i biura. Funkcja sterowania oświetleniem sprawia, że rolety te doskonale sprawdzają się w sypialniach, w których możesz potrzebować więcej światła w ciągu dnia i całkowitej ciemności w nocy. Badania pokazują, że nawet słabe światło w nocy może pogorszyć jakość snu.

pusty pokój

Jak zmierzyć i zainstalować rolety dzień i noc

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz rolety dzienne i nocne, czas zmierzyć okna, aby mieć pewność, że będą one idealne dopasowane. Rolety tego typu montowane są we wnęce lub wewnątrz ramy okiennej. Pamiętaj, aby mierzyć każde okno osobno, nawet jeśli wydają się mieć ten sam rozmiar. Rozpocznij od pomiaru szerokości wnęki okiennej na górze, na środku i na dole. Pamiętaj, aby mierzyć wnękę od ściany do ściany, a nie od okna lub szyby. Zapisz najmniejszy z trzech pomiarów. Następnie zmierz spadek lub wysokość wnęki okiennej po lewej, środkowej i prawej stronie. Zapisz najmniejszy z trzech pomiarów.

Kolor rolet dzień i noc

Po co zwracać uwagę na kolor? Ponieważ nie tylko nadaje jasności pomieszczeniu, ale w jakiś sposób wpływa na psychikę. Na przykład fiolet w ograniczonej ilości uspokaja, odcienie czerwieni, zieleni działają relaksująco, a odcienie złota, żółci, pomarańczy i różu nastrajają optymistycznie.

  • biel pasuje do każdego wnętrza;
  • naturalny kolor drewna – idealny do stylu eko;
  • beżowe, jasne, pastelowe kolory dobrze odświeżają, rozświetlają okna.

Aby nie skupiać się wyłącznie na własnym guście, możesz przestrzegać kilku zasad. W szczególności kolor należy dobrać, mając na uwadze proporcje pomieszczenia. W małym pomieszczeniu dobrze będzie dobrać rolety do koloru ścian. Pozwala to wizualnie zwiększyć przestrzeń. Na długich oknach dobrze wyglądają rolety o różnych kontrastowych kolorach. Łamią okno otwierające się na segmenty, dzięki czemu nie jest tak długie. Jasne rolety we wzory pionowe nadają się do pomieszczeń z niskim sufitem. Na wąskich oknach dobrze jest zawiesić rolety poziome. Kolory mogą kontrastować z odcieniem ścian lub być tonem.

Włoska klasyka preferuje naturalne kolory. Francuską klasykę uzupełnią bielone złocenia, czerń i srebro – opcja barokowa. Do loftu i minimalizmu będą pasowały takie kolory rolet poziomych jak biel, szarość, srebro. Kolory czarny, czerwony, srebrny są odpowiednie dla high-tech, dla tego samego stylu odpowiednie są rolety wykonane z aluminium o matowej lub błyszczącej fakturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *